MCAS Beaufort Leaders
Marine Corps Air Station Beaufort Leaders
Provost Sergeant
MGySgt Antonio Mitchell

Master Gunnery Sergeant Antonio  L. Mitchell was born in Jacksonville, FL. and enlisted into the Marine Corps on November 12, 1992 and completed recruit training at Marine Corps Recruit Depot Parris Island, South Carolina.  Following recruit training Private First Class Mitchell attended Marine Combat training at Camp Geiger and completed Military Police School at Fort McClellan, Alabama July 1993.

 In July 1993, Private First Class Mitchell reported for duty to Headquarters & Headquarters Squadron, Marine Corps Air Station Tustin, California, where he served as Gate Sentry, Desk Sergeant, Patrol Supervisor, PR-24 Baton Instructor, and Capstun Pepper Spray Instructor.

In August 1995, Lance Corporal Mitchell was transferred to Headquarters Service Battalion, Marine Corps Air Station Futenma, Okinawa Japan, and served as Patrol Supervisor and Desk Sergeant.  He was promoted to the rank of Corporal and was subsequently appointed as the NCOIC of MCAS Futenma Military Customs Program. 

In November 1996, Corporal Mitchell entered the Inactive Ready Reserves and retuned to active duty in April 1998, where he served as a Recruiters Aid and was promoted to the rank of Sergeant.

In January 1999, Sergeant Mitchell attended Recruiter School at MCRD San Diego, California and later served as a canvasing recruiter at Recruiting Station Jacksonville, Florida. 

In March 2002, Sergeant Mitchell was transferred to 2d Military Police Battalion, 2d Force Service Support Group where he served as a squad leader.  He later earned his green belt Instructor Certification through the Marine Corps Martial Arts Program.  In November 2002, he was promoted to the rank of Staff Sergeant and in December 2002, he deployed to Kuwait and Iraq in support of Operation Iraqi Freedom where he served as Platoon Sergeant.

In October 2003, Staff Sergeant Mitchell transferred to Headquarters & Services Battalion, Marine Corps Base Camp Lejeune, N.C and was assigned as Watch Commander, and Platoon Sergeant at MCAS New River.

In May 2005, Staff Sergeant Mitchell was transferred to Headquarters & Services Battalion, Camp Butler, Okinawa Japan where he performed the duties of Watch Commander, Platoon Sergeant, and SNCOIC of the Joint Service Impound Lot.

In June 2008, Staff Sergeant Mitchell was transferred to United States Special Operations Command (SOCOM) where he was promoted to the rank of Gunnery Sergeant in August 2008.  He performed the duties of Antiterrorism Force Protection Chief and also assigned to the Personal Security Detail which provided security to the SOCOM Commander.

In June 2011, Gunnery Sergeant Mitchell was assigned to Headquarters & Headquarters Squadron, MCAS Cherry Point, N.C where he performed the duties of Operations and Services Chief respectively.

In July 2013, Gunnery Sergeant Mitchell was promoted to the rank of Master Sergeant and assigned to Headquarters Battalion, 2D Marine Division.  He worked in the G-3 where he performed the duties of Law Enforcement Integrations Chief and Current Operations Chief.

In August 2016, Master Sergeant Mitchell was transferred to Headquarters & Support Battalion, Camp Butler where he served as the Operations Chief for the Provost Marshals Office.  In July 2018, he was promoted to the rank of Master Gunnery Sergeant.

In August 2018, Master Gunnery Sergeant Mitchell was transferred to Headquarters and Headquarters Squadron MCAS Yuma, where he served as the Provost Sergeant at the Provost Marshal’s Office.  

In June 2021, Master Gunnery Sergeant Mitchell was transferred to Headquarters and Headquarters Squadron MCAS Beaufort, where he currently serves as the Provost Sergeant at the Provost Marshal’s Office. 

Master Gunnery Sergeant Mitchell’s personal awards include the Defense Meritorious Service Medal, Joint Commendation Medal, Meritorious Service Medal gold star in lieu of second award, Navy and Marine Corps Commendation Medal gold star in lieu of second award, and the Navy and Marine Corps Achievement Medal gold star in lieu of second award.